روزنامه شرق:صدور کیفرخواست برای چند وزیر

روزنامه شرق:صدور کیفرخواست برای چند وزیر

روزنامه شرق:صدور کیفرخواست برای چند وزیر

  • درج سریع آگهی متنی رایگان
  • درج اعلامیه

اخبار

روزنامه شرق:صدور کیفرخواست برای چند وزیر

۱۳۹۷/۰۲/۰۵

رسروصداترين گزارش تفريغ بودجه، کارش به صدور دادخواست براي چند وزير کشيده است. وقتي ديوان محاسبات گزارش تفريغ بودجه 95 را در صحن علني قرائت کرد؛ بلافاصله دولت و در رأس آن آقاي سخنگو نسبت به اين گزارش واکنش نشان دادند.

به گزارش شرق، نوبخت در واکنش به اين گزارش گفته بود: «اين گزارش باعث تشويش اذهان عمومي بوده و نادرست است. برخي بخش‌هاي اين گزارش با آنچه عمل شده متفاوت است. انتظار داشتيم ديوان گزارش را براساس عملکرد و گزارش دولت در بودجه تهيه مي‌کرد اما خود اقدام به تهيه گزارش کرده است».

با اين حال روز گذشته دادستان ديوان محاسبات اعلام کرد: پيش‌بيني مي‌شود بيش از هزار بند تخلف در بودجه 95 گزارش شود و بر اين اساس در سطح چندين وزير کيفرخواست و دادخواست صادر شده است.

دادستان ديوان محاسبات گفت: 13 هزار ميليارد ريال به صورت ريالي و چهارميلياردو 105 ميليون دلار به صورت ارزي در سال 96 به خزانه عودت داده شده است. فياض شجاعي در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به قرائت گزارش تفريغ بودجه سال 95 در صحن علني مجلس شوراي اسلامي، گفت: پيش‌بيني ما اين است که براساس گزارش‌هاي مبتني بر تفريغ بودجه سال 95 که پيچيدگي زيادي داشت و در دي ماه در صحن علني مجلس قرائت شد، هزار بند تخلف تا پايان خرداد ماه به دادستاني گزارش شود. دادستان ديوان محاسبات افزود: فرايند کار به اين نحو است که پس از قرائت گزارش در صحن علني مجلس واحدهاي فني، حسابرسي، حسابرسان کل ديوان محاسبات و مديران کل ديوان محاسبات استان‌ها مستندسازي کرده و در قالب گزارش‌هاي تخلف به دادستاني ديوان گزارش مي‌دهند.

900 پرونده براي رسيدگي به تخلفات بودجه سال 94 تشکيل شده است
وي با بيان اينکه براساس کليات گزارش تفريغ بودجه 95 پيش‌بيني اين است که هزار بند تخلف تا پايان خرداد که پايان مهلت حسابرسان و مديران است، به دادستاني گزارش شود، ادامه داد: اولويت کاري دادستاني ديوان محاسبات اين است که گزارش‌هاي مبتني بر تفريغ که در قالب گزارش تخلف سال 95 براي ما ارسال مي‌شود، حداکثر تا دي ماه سال 97 که مي‌خواهيم تفريغ سال 96 را ارائه دهيم، تعيين تکليف شده باشد.

شجاعي با تأکيد بر اينکه در راستاي رسيدگي به تخلفات بودجه سال 94 که در قالب تفريغ ارائه شده بود، 900 پرونده تشکيل شده است، يادآور شد: از اين 900 پرونده که در سال 96 تشکيل شده 600 پرونده تعيين تکليف شده و از اين 600 پرونده 360 فقره دادخواست و کيفرخواست عليه مسئولان ذي‌مدخل صادر شده است.

وي با بيان اينکه در تمامي سطوح تخلف عملکردي از قانون بودجه وجود داشته و از همه آنها توضيحات و دفاعيات لازم اخذ شده است، افزود: نسبت به شخصي که دفاعيات آن موجه نبود، دادستاني ديوان محاسبات کيفرخواست صادر کرد و عليه وزير تا مسئولان رده‌هاي مختلف به دليل تخلف از احکام و تکاليف بودجه‌اي دادخواست صادر شده است.

دادستان ديوان محاسبات با بيان اينکه در سطح چندين وزير کيفرخواست و دادخواست صادر شده است، تصريح کرد: در سال 96 نيز حدود 226 رأي محکوميت را در ديوان محاسبات اجرا کرده‌ايم که شامل عملکرد سنوات گذشته دستگاه‌هاي اجرائي و مسئولان بود و رقم وصولي از محل اجراي اين احکام 13 هزار ميليارد ريال به صورت ريالي و چهارميلياردو 105 ميليون دلار به صورت ارزي بوده که به خزانه دولت و حساب‌هاي دولتي اعاده شده است.

 

 دیدگاه خود را بیان کنید
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
10:02:22 AM
aparat facebook googleplus instagram