بی بی سی:درگیری شدید نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد

بی بی سی:درگیری شدید نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد

بی بی سی:درگیری شدید نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد

  • درج سریع آگهی متنی رایگان
  • درج اعلامیه

اخبار

بی بی سی:درگیری شدید نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد

۱۳۹۶/۰۷/۲۸

در حالیکه منابع عراقی از استقرار در تمامی استان کرکوک خبر داده‌اند گزارش شده است که بین نیروهای دولت مرکزی عراق و پیشمرگه‌های اقلیم کردستان نبرد سنگین در جریان است.

همزمان، آیت‌الله علی سیستانی، از مراجع تقلید در عراق، از دولت خواسته است از کردهای ساکن مناطق شمالی حمایت و حفاظت کند.

روز جمعه، ٢٨ مهر (٢٠ اکتبر)، گزارش شد که پس از آنکه نیروهای دولتی عملیات غافلگیرانه‌ای را برای تکمیل تسلط بر استان کرکوک به اجرا گذاشتند، بین آنان و پیشمرگه‌های کرد نبرد سنگین در گرفته است. خبرنگار بی‌بی‌سی در منطقه گفته است که دو طرف در نواحی نزدیک مرز اقلیم کردستان به تبادل آتش توپخانه، پرتاب موشک و تیراندازی با مسلسل پرداخته‌اند.

پیشتر، مرکز اطلاع‌رسانی ارتش عراق در مطلبی در فیسبوک خود نوشته بود که "نیروهای ضد تروریسم، پلیس فدرال و نیروهای بسیج مردمی به محله آلتین کوبری در استان کرکوک وارد شده و آن را در کنترل خود در آورده‌اند."

براساس این گزارش، به این ترتیب نیروهای دولت مرکزی توانسته‌اند پیشمرگه‌های کرد را از تمامی کرکوک بیرون برانند و تمامی این استان را تصرف کنند. نفرات واحدهای مقابله با تروریسم توسط آمریکا آموزش داده شده‌اند و بخشی از نیروهای بسیج مردمی مورد حمایت ایران است.

سخنگوی نظامی دولت عراق گفته بود که عملیات نیروهای دولت مرکزی ٧:٣٠ صبج به وقت محلی آغاز شد و به گزارش رویترز، این محله پس از سه ساعت درگیری بین دو طرف به دست نیروهای عراقی سقوط کرد. وی وعده داد که به زودی جزئیات بیشتری در این زمینه در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در منطقه می‌گوید که روز گذشته نیروهای کرد مستقر در آلتین کوبری به ایجاد مواضعی جهت مقاومت در برابر نیروهای عراقی مبادرت کرده بودند. مشخص نیست که آیا این درگیری تلفاتی هم داشته است یا نه.

عملیات ارتش عراق در کرکوک روز دوشنبه آغاز شد و نیروهای دولتی توانستند به سرعت در مناطق مختلف این استان از جمله حوزه‌های نفتی و شهر کرکوک پیشروی کنند و بسیاری از مناطق را بدون درگیری قابل توجهی با پیشمرگه‌های کرد به تصرف درآورند.

هدف از این عملیات، استقرار مجدد حاکمیت دولت مرکزی بر کرکوک پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان بوده است. دولت عراق این همه‌پرسی و نتیجه آن را، که حاکی از حمایت گسترده رای‌دهندگان از استقلال اقلیم خودگردان بوده، به رسمیت نشناخته و خواستار حل و فصل ا ختلافات با دولت اقلیم خودگردان از طریق مذاکره شده است.

در تابستان سال ۲۰۱۴ و در حالیکه نیروهای داعش بخش‌های وسیعی از عراق را به سرعت تصرف کرده و در صدد حمله به کرکوک بودند، نیروهای دولت مرکزی از این شهر گریختند و نیروهای کرد اختیار آن را در دست گرفتند. کرکوک بیرون از مرز جغرافیایی اقلیم کردستان قرار دارد اما همه‌پرسی استقلال در این استان نیز برگزار شد. جمعیت کرکوک را ترکیبی از کردها، ترکمان‌ها، اعراب سنی و شیعه و مسیحیان تشکیل می‌دهد و در عین حال، برای بسیاری از کردهای عراق، کرکوک شهری از نظر تاریخی مهم است.

نفت کرکوک بخش عمده‌ای از عواید دولت اقلیم خودگردان کردستان را تشکیل می داد و از دست رفتن آن به معنی کاهش قابل توجه در توانایی مالی آن است.

در خبری دیگر در مورد کرکوک، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که آیت الله علی سیستانی، از مراجع شیعه در عراق، از دولت این کشور خواسته است تا از جمعیت کرد ساکن مناطق شمال عراق حمایت و حفاظت کند. این پیام در جریان نماز روز جمعه در کربلا قرائت شد. هدف از این پیام جلوگیری از بدرفتاری نیروهای اعزامی با ساکنان کرد مناطقی است که به تصرف ارتش در آمده است. آیت‌الله سیستانی مهم‌ترین مرجع تقلید شیعیان عراق محسوب می‌شود.

 دیدگاه خود را بیان کنید
سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶
12:43:18 AM
aparat facebook googleplus instagram